Leadership

Rector The Rev. Cannon Burt H Froehlich
Place of Birth:

Ordained Deacon:
May 27 1978
Ordained Priest:
March 1 1979
St. Thomas:
Since 2006
Associate Rector: The Rev. Jack Richard Habberfield
Place of Birth:
Geneva, NY. February 1 1924
Ordained Deacon:
May 28 1966
Ordained Priest:
May 27 1967
St. Thomas:
Since 1996
Associate Rector: The Rev. Cannon Dr. Alvin Errington Robinson
Place of Birth:
Panama March 28 1928
Ordained Deacon:
April 26 1953
Ordained Priest:
June 27 1954
Received USA:
September 11 1965
St. Thomas:
Since 1995
Deacon: The Rev. Dolores Steele
Place of Birth:
Camden, N.J. August 27 1929
Ordained Deacon:
April 13 1985
St. Thomas:
Since 1995
Youth Minister: Ms. Mia Gerber
Place of Birth:

Alma Mater:

Youth Minister:

Interesting Facts:

St. Thomas:
Choir Director, Organist: Mr. Weldon Redic
Mr. Weldon Redic


Bio goes here


Financial Secretary: Ms. Joan Guiness
Place of Birth:
New York City, NY.
Interesting Facts:
Palm Coast Resident since 1987
Mother of two daughters
Employed St Thomas since 1990
Parish Secretary: Ms. Dolly Bordinger
Bio goes here
Folk Choir Leader: Mr. Chris Pryor
Bio goes here